Pješak na autocesti A3 na 138+000 km između čvora Okučani i čvora Novska na kolniku u smjeru Bregane. Promet se vodi po dvije prometne trake uz ograničenje brzine od 80 km/h. Molimo korisnike za oprez.
Za sve skupine vozila otvoreni su:
Zbog promjenjivih meteoroloških uvjeta prije polaska na put informirajte se o stanju u prometu na internetskim stranicama ili aplikaciji Hrvatskog autokluba (informacije su dostupne u realnom vremenu kada nastupe promjene za pojedine skupine vozila o čemu odlučuju nadležne cestarske službe u RH) i provjerite meteorološke uvjete na internetskim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Magla smanjuje vidljivost na cestama u unutrašnjosti. Kolnici su mokri i skliski u većem dijelu zemlje. Moguća je poledica, osobito na mostovima i nadvožnjacima u unutrašnjosti. Vozačima savjetujemo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama te na put ne kreću bez zimske opreme. U tijeku je zimsko održavanje cesta pa se na pojedinim dionicama vozi usporeno iza vozila zimske službe.
Zimski su uvjeti i zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama te za vozila koja nemaju propisanu zimsku opremu na većini cesta u Lici, pojedinim županijskim cestama u Gorskom kotaru i na pojedinim cestama u Karlovačkoj i Zadarskoj županiji.
Na Jadranskoj magistrali (DC8) između Novog Vinodolskog i Karlobaga zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I.skupina), a između Karlobaga i Svete Marije Magdalene dodatno za dostavna vozila i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II.skupina).
Zbog zimskih uvjeta zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama te za vozila koja nemaju propisanu zimsku opremu:
Lika i Zadarska županija:
Gorski kotar:
Za sav promet zatvorene su (zbog snijega ili srušenih stabala):
Zabrana prometa za teretna motorna vozila najveće dopuštene mase iznad 7,5 tona na pojedinim državnim cestama u Istri i priobalju (osim na autocestama i državnoj cesti DC1) bit će:
Povećana je gustoća prometa na gradskim cestama i obilaznicama i na većini graničnih prijelaza s Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Crnom Gorom na ulasku u Hrvatsku.
Zbog radova zatvorene su ceste:
A1 Zagreb-Ploče-Karamatići
A3 Bregana-Lipovac
A4 Goričan-Zagreb
A6 RIJEKA-ZAGREB
Istarski ipsilon (A8/A9)
DC8 Jadranska magistrala:
DC30 Žažina-Petrinja
DODATNI SAVJETI:
Povremeno se zatvara cesta koja vodi od GP Slano, a nalazi se na području BIH, dok je navedeni granični prijelaz otvoren za promet.Od 3. srpnja 2023. moguć je međunarodni promet preko pograničnog graničnog prijelaza Slivno-Drinovačko Brdo.Na mostu GP Pribanjci-Vinica (Slovenija) na državnoj cesti DC204 u mjestu Pribanjci zabranjen je promet za vozila čija ukupna masa prelazi 7,5 tona.Prema Uredbi o izmjenama Uredbe o graničnim prijelazima Republike Hrvatske od 2. siječnja 2023. »Stalni granični prijelazi za pogranični promet su prijelazi određeni za prelazak vanjske granice sukladno pravilima režima pograničnog prometa utvrđenog sporazumom o pograničnom prometu sa susjednom trećom zemljom. Sukladno pravilima režima pograničnog prometa stanovnici pograničnog područja mogu prelaziti vanjsku granicu i preko drugih graničnih prijelaza.«Na GP Svilaj od 1. siječnja 2022., osim putničkog prometa, moguć je promet putnika i roba, ali zbog ograničenja na BIH strani uz robe koje podliježu inspekcijskim službama, do daljnjeg neće moći prometovati robe koje podliježu trošarini.GP Dvor i Vitaljina otvoreni su samo za promet putnika i osobnih vozila.Na GP Gunja zabrana je prometa za teretna vozila i autobuse (zbog nestabilnosti mosta).Izmjenom Pravilnika o ograničenju cestovnog prometa u Republici Sloveniji, koji je stupio na snagu 30. prosinca 2021., zabranjuje se promet teretnih vozila najveće dopuštene mase iznad 7,5 tona nedjeljom i praznicima od 08:00 do 22:00 sata.Obzirom na Odredbu (Odredba o omejitvi prometa na cestah u Republici Sloveniji) koja se odnosi na teretna motorna vozila iznad 7,5 tona, mole se vozači istih da s teretnim vozilima ne prometuju prema cesti DC6 relacijom Ribnik – Jurovski Brod nedjeljom i praznicima do 22:00 sata.
Zbog preopterećenosti prometne infrastrukture Republika Srbija povremeno uvodi zabrane vožnje tranzitnim pravcem (od 13. lipnja 2023.) za promet teretnih vozila preko GP Šid/Tovarnik. Promet se tada preusmjerava na GP Bajakovo.U POMORSKOM PROMETU:Prema Uredbi o izmjenama Uredbe o graničnim prijelazima Republike Hrvatske od 2. siječnja 2023. »Stalni granični prijelazi za međunarodni promet putnika i roba u pomorskom prometu su: Rijeka, Ploče, Zadar, Šibenik, Split, Dubrovnik i Raša-Bršica, a stalni granični prijelazi za međunarodni promet putnika u pomorskom prometu su: Umag, Pula, Mali Lošinj, Vis, Ubli i Cavtat.
Bosna i Hercegovina - Hrvatska
Crna Gora - Hrvatska
Srbija - Hrvatska
U prekidu su:
Katamaranska linija Rava - M. Rava - Veli Iž - M. Iž - Zadar bez pristajanja u Mali Iž.
Katamaran na liniji Split-Bol-Jelsa, isploviti će u 16:30 sati na relaciji Split-Stari Grad bez uplovljavanja u luke Bol i Jelsa.
Jadrolinijin red plovidbe za 2025. godinu https://www.jadrolinija.hr/hr/putovanja.
2. Zabrana prometa iz ove Odluke ne odnosi se na vozila trgovačkih društava ili obrta koji imaju sjedište uz županijske ceste na koijima je zabranjen promet, te vozila koja uz te ceste obavljaju utovar, istovar ili servis vozila.Sva vozila koja koriste županijske ceste na kojíma je zabranjen promet iz stavka 1. obvezna su za prometovanje do sjedišta ili mjesta utovara/ istovara koristiti najkraću dionicu od autoceste A3.4. Obilazna cesta za promet u svezi zabrane iz točke 1. ove Odluke je autocesta A3.5. Privremena prometna signalizacija postavljena je na cestama iz točke 1. i pristupnim cestama koja upozorava vozače na zabranu prometa iz točke 1. Prometnu signalizaciju održavat će tvrtka županijske ceste Zagrebacke županije d.o.o. iz Zagreba i PZC BROD d.o.o. iz Slavonskog Broda.6. Obavješćivanje javnosti o ovoj Odluci obavit će Żupanijska uprava za ceste Sisačko- moslavačke żupanije putem Hrvatskog auto kluba i lokalne radio postaje.7. Ova Odluka stupa na snagu danom 1. ožujka 2024. godine.
Podsjećamo vozače da je sukladno članku 102. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (NN 70/2019) od 1. studenog do 31. ožujka i danju na motornim vozilima obavezno korištenje dnevnih ili kratkih svjetala. Kod motociklista i mopedista ovo pravilo vrijedi kroz cijelu godinu.
Obveza paljenja svjetala samo u razdoblju zimskog računanja vremena pravda se ekološkim razlozima (smanjenje ukupne potrošnje, a time i manja emisija CO2), dok prometni stručnjaci smatraju kako je svakako bolje imati upaljena svjetla tijekom svake vožnje, jer i za sunčanih dana upaljena svjetla doprinose većoj vidljivosti, a time i sigurnosti prometa, odnosno smanjenju broja prometnih nesreća. Nekoliko litara više potrošenog goriva tijekom cijele godine ne može se uspoređivati sa sačuvanim ljudskim životima.
Zimska oprema u Hrvatskoj od 15.11. do 15.4.U Hrvatskoj je zimska oprema obvezna na zimskim dionicama javnih cesta od 15. studenoga tekuće godine do 15. travnja iduće godine. Obvezna uporaba zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, izuzev vozila oružanih snaga Republike Hrvatske.Uređeno je to novom Odlukom o obveznoj zimskoj opremi (NN 121/2020). U zimske dionice javnih cesta ulazi 839,2 km autocesta i 1.863,3 km državnih i županijskih cesta te 68,1 km državnih cesta za tranzitni promet iz trajektnih luka Vukovar, Osijek, odnosno luke i rafinerije Sisak.Pod zimskom opremom motornih vozila kategorije M i N čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, podrazumijevamo:
Zimska oprema za autobuse podrazumijeva:
Kod vožnje po mokrim i skliskim kolnicima, savjetujemo Vam:
Video - HAK savjetnik za zimu - vožnja po mokrim i skliskim kolnicima
U nastavku možete naći nekoliko korisnih savjeta:
Vožnja pri visokim temperaturama:
Savjeti vozačima koji su konzumirali alkohol:
HITNI KORIDOR
Kad krećemo na odmor, svima nam je zajedničko da želimo što sigurnije stići na cilj. U svrhu što boljeg i sigurnijeg puta tijekom ljetnih mjeseci, ali i tijekom cijele godine, Hrvatski autoklub je sudjelovao u edukativnoj akciji „Hitni koridor spašava život“. Smisao ove akcije je osvješćivanje javnosti o važnosti formiranja Hitnog koridora kako bi interventna vozila mogla što prije doći do unesrećenih osoba.Više o akciji može se pronaći na stranicama HAK-a gdje se može pogledati video (https://bit.ly/2Z8XqeB) o tome kako se moramo ponašati kad u retrovizoru ugledamo vozilo vatrogasaca, hitne pomoći ili policije koji može spasiti nečiji život.Prednosti Hitnog koridora:
Prije polaska svakako provjerite kakvo je stanje u prometu na www.hak.hr, na HAK smartphone aplikaciji dostupnoj za sve platforme ili u Informativnom centru HAK-a pozivom na 072 777 777.U slučaju da ipak imate problema sa svojim vozilom, naši mehaničari i vozači vučnih službi dežuraju danonoćno, a pozivom na 1987, svaki vozač u nevolji dobit će pomoć na cesti u slučaju kvara vozila. Kontakt centar, u čijem se sklopu nalazi i Informativni centar Hrvatskog autokluba stoji na usluzi svim domaćim i stranim vozačima.
SAVJETI VEZANI UZ BICIKLISTE I MOTOCIKLISTE
U prometu je svakodnevno veliki broj biciklista, mopedista i motociklista pa vozače ostalih vozila upozoravamo da prilikom uključivanja u promet, prestrojavanja, pretjecanja, obilaženja, polukružnog okretanja ili skretanja pripaze upravo na ovu kategoriju sudionika u prometu te im ne oduzimaju prednost prolaska na raskrižjima. Bicikliste, mopediste i motocikliste također podsjećamo da poštuju prometne propise i ograničenja brzine.
Sretan i siguran put želi vam Informativni centar Hrvatskog autokluba!