Učinimo aute zelenima
Globalna ekološka kampanja
Na svojoj Generalnoj skupštini u listopadu 2007. godine u Parizu, FIA donosi Deklaraciju o kakvoći zraka, klimatskim promjenama i ekonomičnosti goriva, kao podlogu za provedbu ovogodišnje globalne svjetske kampanje. Deklaracija pruža sveukupni okvir za politiku FIA-e koja na globalnoj razini obuhvaća brigu o kvaliteti zraka, klimatskim promjenama, učinkovitosti i ekološkoj prihvatljivosti goriva. Kampanja je poticaj svim nacionalnim autoklubovima, članovima FIA-e diljem svijeta, da promoviraju borbu kako bi se emisija ispušnih plinova svela na, za prirodu prihvatljivu i održivu razinu. Činom potpisivanja spomenute Deklaracije od strane Predsjednika i Glavnog tajnika, Hrvatski autoklub postaje nositelj provedbe kampanje „Učinimo aute zelenima“ u Hrvatskoj.
Deklaracija pruža klubovima članovima FIA-e niz načela, politika, prijedloga i akcija, kojima se pokreće i promovira kampanja za podizanje razine opće svijesti. Deklaracija je dopunjena Vodičem za zelenu vožnju u deset točaka, koje će autoklubovi promovirati prema svojim članovima i ostalim motoriziranim građanima. Predviđeno je da konačno izvješće o ovoj globalnoj ekološkoj kampanji bude objavljeno slijedeće godine u okviru Svjetskog dana okoliša.
Utjecaj prometa na okoliš – trendovi u Hrvatskoj
U 1990. godini, u Hrvatskoj je upotrebom automobila u okoliš otpuštena količina emisija ekvivalentna količini od 3504 kilotona CO2, dok je 2005. otpušteno 5296 kilotona. Ove brojke ukazuju na povećanje od više od 51 posto. Posljednjih mjeseci i tjedana u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj, dolazi do povećanja životnih troškova zbog rasta cijena goriva i povećane upotrebe automobila. Ovo ne utječe samo na životni standard stanovnika, već je i prijetnja hrvatskoj energetskoj sigurnosti i trgovinskoj ravnoteži. Broj smrtnih slučajeva uzrokovanih prometnim nesrećama još uvijek je značajno veći nego u mnogim zemljama Europske unije.
U Hrvatskoj je to 13,8 smrtno stradalih osoba na 100.000 stanovnika u 2007. (ukupno 619 smrtnih slučajeva), dok je prosjek za EU 25 u 2005. godini bio 9 smrtnh slučajeva na 100.000 osoba. EU procjenjuje da život izgubljen na cestama predstavlja 1.3 milijuna Eura. To znači da je Hrvatska u 2007. zbog smrtnosti na cestama izgubila 800 milijuna Eura. Ovo ne uključuje utjecaj nesreća bez smrtnog ishoda na ekonomiju. I konačno – posljednji tjedan svibnja temperature zraka bile su više od višegodišnjeg prosjeka. Kako bi se uspješno suočila s navedenim, Hrvatska bi trebala ustrajati na usklađenom nastojanju da svoju javnost uvjeri da smanje utjecaj prometa na okoliš, na financije te na sigurnost na prometnicama.
Projekt sigurne i učinkovite „zelene“ vožnje
Zbog sve većih nepovoljnih posljedica neprikladne vožnje na sigurnost, zdravlje i okoliš, HAK, ARZ i UNDP osmislili su i predlažu projekt sigurne i učinkovite „zelene“ vožnje i pozivaju partnerske institucije da se pridruže i podrže ga te tako osiguraju sveobuhvatan jedinstven projekt na nacionaloj razini usmjeren na promjenu svijesti vozača i smanjenje emisija stakleničkih plinova iz prometa.
Projekt će provesti opsežnu javnu kampanju čiji je početak upravo kampanja Međunarodnog automobilskog saveza (FIA) i Hrvatskog autokluba (HAK) – “Učinimo aute zelenima”. Javnost će se putem info-točaka uz autoceste i u autoškolama educirati o raznim načinima kako povećati svoju sigurnost u prometu i smanjiti potrošnju goriva tijekom vožnje kako na autocestama tako i unutar naselja. Također, ukazivanjem na prirodne i kulturne vrijednosti kontinentalne Hrvatske, putnike kroz Hrvatsku poticat će se na uživanje u cijelom njenom prostoru, a ne samo u obalnom području.
Tijekom „Europskog tjedna zaštite okoliša“ Hrvatski autoklub i udruženi autoklubovi će u većim gradovima u Hrvatskoj (kao što će to činiti nacionalni autoklubovi u većim europskim gradovima, u koordinaciji s FIA-om) organizirati edukativne akcije i aktivnosti s ciljem podizanja ekološke svijesti građana i promocije početka provedbe kampanje „Učinimo aute zelenima“.