Preventivno-edukativni program „KLIK- navika odgovornog ponašanja“
Uvodne napomene
Želeći potaknuti svijest građana na to da su sigurnosni pojasevi najznačajniji dio sigurnosne opreme za zaštitu putnika u vozilu HAK je kreirao preventivno-edukativni program „KLIK – sigurnosni pojas – navika odgovornog ponašanja u prometu“. Ciljana skupina su učenici završnih razreda srednjih škola i gimnazija. Poznato je da su adolescenti u potrazi za svojim identitetom i samostalnošću često skloni neslaganju s odraslima i usvojenim pravilima ponašanja pod izgovorom da im se ograničava sloboda. Ta se životna faza odlikuje konsolidiranjem mentalnog života, kristalizacijom stavova i mišljenja te posebno racionalnim mentalnim sazrijevanjem. Upravo je opisani profil ličnosti jedan od ključnih razloga rizičnog ponašanja u prometu, a što potvrđuje i statistika stradavanja.
Namjena projekta „KLIK“ je stjecanje kompetencija, znanja o sigurnosnim i zaštitnim mjerama i radnjama prije i za vrijeme upravljanja (ili prevoženja) vozilom, kao i razvoj vještina odgovornog i sigurnog ponašanja u prometu. Ovim se projektom djeluje na ponašanje srednjoškolaca, usvajanje i stjecanje pozitivnih stavova o njihovoj ugroženosti u prometu. Stečene komunikacijske kompetencije učenika koriste se za promicanje odgovornog ponašanja u horizontalnom smislu (prijenos informacija drugim učenicima) i u vertikalnom smislu (utjecaj na eventualno neodgovorne roditelje – vozače i putnike).
Sadržaj programa realizira se u trajanju od dva školska sata. Stručnjaci Ureda sigurnosti cestovnog prometa u uvodnom dijelu, tijekom jednog školskog sata, kroz interaktivno predavanje objašnjavaju učenicima svrsishodnost korištenja sigurnosnog pojasa u prometu. Kroz životne primjere i priče obrazlažu kako vezanje pojasa u vozilu nije samo zakonska obveza vozača i putnika, nego i element opće i osobne kulture. Za vrijeme drugog školskog sata instruktor HAK-a i demonstratori (djelatnici autoklubova), učenicima prezentiraju efekte prometnih nesreća u kontroliranim uvjetima na simulatorima prevrtanja i sudara.
Preventivno-edukativni program „KLIK– sigurnosni pojas, navika odgovornog ponašanja u prometu“ financiran je iz sredstava Hrvatskog autokluba, Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa, a tijekom 2018. godine i iz sredstava FIA „Road Safety Grand Programmea“.
Kronologija
Aktivnosti 2024. godine
Projekt KLIK – sigurnosni pojas, navika odgovornog ponašanja proveden je u 51 gradu u Republici Hrvatskoj. Održano je 112 interaktivnih predavanja u 2024. na hrvatskom i engleskom jeziku na kojima je sudjelovalo 7 022 učenika završnih razreda srednjih škola i studenata Veleučilišta u Rijeci i Veleučilišta Aspira.
U realizaciji projekta sudjelovali su AK Bjelovar, AK Bregana, AK Čakovec, AK Dalmacija, AK Daruvar, AK Đurđevac, AK Jastrebarsko, AK Karlovac, AK Koprivnica, AMK Križevci, AK Krk, AK Marsonia, AK Nova Gradiška, AK Pazin, AK Ploče, AK Poreč, AK Pula-Rovinj, AK Siget, AK Sinj, AMK Slavonac, AK Velika Gorica, AK Vinkovci i AK Zadar.
Europska komisija uspostavila je Europsku povelju cestovne sigurnosti (ERSC) s ciljem smanjenja prometnih nesreća sa smrtnim ishodom i teškim ozljedama na cestama unutar Europske unije. Ova inicijativa, koja se temelji na strateškim planovima EU-a, uključuje mjere za poboljšanje sigurnosti cestovne infrastrukture, vozila i ponašanja vozača u skladu s pristupom sigurnog sustava. Povelja također naglašava važnost zaštite najranjivijih sudionika u prometu, poput pješaka, biciklista i motociklista, te postavlja cilj nulte stope smrtnosti na cestama do 2050. usklađen s vizijom nula.
ERSC dodjeljuje prestižno priznanje primjera dobre prakse mjeseca te ističe iznimno uspješne inicijative u području sigurnosti na cestama, a Hrvatski autoklub je prepoznat i nagrađen za prosinac 2024. za svoj preventivno-edukativni program KLIK – sigurnosni pojas, navika odgovornog ponašanja.
Aktivnosti 2023. godine
U 2023. godini Preventivno-edukativni program „KLIK - sigurnosni pojas - navika odgovornog ponašanja“ proveden je u 50 gradova. Na interaktivno-edukativnom predavanju o odgovornom ponašanju u cestovnom prometu sudjelovalo je 6.157 učenika u 89 srednjih škola te studenti Fakulteta prometnih znanosti u Zagrebu i Veleučilištu u Rijeci (popis u repozitoriju). Nakon teoretske nastave polaznici su na simulatorima sudara i prevrtanja stekli praktična saznanja i iskustva o svrsishodnosti korištenja sigurnosnog pojasa.
U realizaciji projekta su sudjelovali AK Čakovec, AK Siget, AMK Križevci, AMK Oroslavje, AK Ploče, AK Dalmacija, AK Zadar, AK Rijeka, AK Pula-Rovinj, AK Pazin, AK Poreč, AK Nova Gradiška, AK Marsonia, AK Velika Gorica, AK Bregana, AK Koprivnica, AK Krk, AK Jastrebarsko i AK Bjelovar.
Aktivnosti 2022. godine
Projekt KLIK je proveden u 39 gradova. Interaktivno, edukativno predavanje o odgovornom ponašanju u prometu poslušalo je 4.767 učenika u 68 srednjih škola te 98 studenata (Fakultet prometnih znanosti, Veleučilište Nikola Tesla u Gospiću i Veleučilište Rijeka (popis u repozitoriju). Nakon teoretskog djela polaznici su na simulatorima sudara i prevrtanja stekli praktična saznanja o svrsishodnosti korištenja sigurnosnog pojasa.
U realizaciji projekta su sudjelovali AK Varaždin, AK Čakovec, AK Siget, AMK Križevci, AMK Oroslavje, AK Daruvar, AK Virovitica, AK Ploče, AK Dalmacija, AK Split, AK Zadar, AK Šibenik, AK Rijeka, AK Pula- Rovinj, AK Pazin, AK Poreč, AK Nova Gradiška, AMK Slavonac, AK Marsonia i AK Vinkovci.
Aktivnosti 2020. godine
Zbog pandemije izazavane korona virusom preventivno-edukativni program „KLIK– sigurnosni pojas–navika odgovornog ponašanja u prometu“ realiziran je samo u razdoblju od siječnja do ožujka 2020. godine za 2660 učenika 39 srednjih škola i studenata Sveučilište sjever u Varaždinu (popis u privitku). U provedbi projekta sudjelovali su AK Varaždin, AK Samobor, AK Sisak, AMK Oroslavje i AK Karlovac.
Aktivnosti 2019. godine
U 100 škola, Fakultetu prometnih znanosti, Veleučilištima u Rijeci, Gospiću i Šibeniku tijekom 2019. godine realiziran je preventivno- edukativni program „KLIK- Sigurnosni pojas- navika odgovornog ponašanja u prometu“ za 7179 učenika odnosno studenata (popis u repozitoriju). Izvedena su 154 interaktivna predavanja.
U provedbi projekta sudjelovali su: AK Varaždin, AK Čakovec, AK Siget, AK Karlovac, AMK Križevci, AK Sisak, AK Bjelovar, AK Krk, AMK Oroslavje, AK Polet Vukovar, AK Ploče, AK Dalmacija, AK Split, AK Zadar, AK Šibenik, AK Rijeka, AK Pula- Rovinj, AK Pazin, AK Poreč, AK Požega, AK Koprivnica, AK Đurđevac, AMK Slavonac, AK Marsonia i AK Vinkovci.
Aktivnosti 2018. godine
Program je proveden u 48 gradova, u 113 škola, a edukacijom je obuhvaćeno 7724 učenika. Realizirana su 164 interaktivna predavanja. Za praktični dio edukacije korišteni su simulatori sudara i prevrtanja.
U provedbi projekta 2018. godine sudjelovali su: AK Varaždin, AK Čakovec, AK Siget, AK Karlovac, AMK Križevci, AK Sisak, AK Bjelovar, AK Krk, AMK Oroslavje, AK Ludbreg, AK Polet Vukovar, AK Ploče, AK Dalmacija, AK Ante Bralić, AK Split, AK Zadar, AK Šibenik, AK Rijeka, AK Pula- Rovinj, AK Pazin, AK Poreč, AK Požega, AK Đurđevac, AMK Slavonac, AK Marsonia i AK Vinkovci.
Aktivnosti 2017. godine
„KLIK“ je proveden u 36 gradova , u 95 škola, a edukacijom je bilo obuhvaćeno 6.071 učenika kroz 125 interaktivnih predavanja.
Aktivnosti 2017. godine
Na predavanjima i praktičnim vježbama programa „KLIK“ sudjelovao je 4.071 učenik.
Galerija fotografija
Repozitorij
-
Klik 2024 popis gradova, škola i broja učenika (PDF, 176.49 KB)
-
Detaljno izvješće KLIK 2020. (PDF, 43.02 KB)
-
Detaljno izvješće KLIK 2019. (PDF, 60.86 KB)
-
Detaljno izvješće KLIK 2018. (PDF, 59.77 KB)
-
KLIK 2022 popis gradova, škola i broja učenika (PDF, 567.70 KB)
-
KLIK 2023 popis gradova, škola i broja učenika (PDF, 140.02 KB)